Zamek w Łagowie

Joannici w Łagowie

Joannici, jako jeden z rycerskich zakonów powstałych w okresie wypraw krzyżowych, dość szybko zajęli ważna pozycję w Europie. Ich kościoły oraz zamki można spotkać w wielu punktach, w tym również na ziemiach polskich. Jedna z ciekawszych pamiątek po tym zakonie, którą można zobaczyć w Polsce, znajduje się w mieście o nazwie Łagów. Tutejszy zamek jest jednym z najciekawszych zabytków ziemi lubuskiej, zaś atrakcyjne otoczenie budowli sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością wśród odwiedzających ten obszar turystów.

Zamek w Łagowie

Łagów stał się własnością Joannitów w połowie XIV wieku. To oni wznieśli tu okazałą warownię, która miała pełnić rolę komandorii. Gotycki zamek powstał w miejscu o naturalnych walorach obronnych: na wzniesieniu znajdującym się na przesmyki pomiędzy jeziorami: Łagowskim oraz Trześniowskim.
Zamek powstał na planie kwadratu, zaś w jego skład wchodziła potężna wieża, brama wjazdowa oraz skrzydło mieszkalne. Całość otaczały potężne mury, zaś za nimi rozwinęła się osada rzemieślnicza. W 1810 roku, po kasacie zakonu, zamek trafił w prywatne ręce. Dziś w jego wnętrzu mieści się hotel oraz restauracja. Ciekawa impreza, na którą warto przybyć do Łagowa, to organizowany z początkiem sierpnia Festiwal Kultury Rycerskiej i Szlacheckiej.

Zdjęcia zamku w Łagowie – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/