W północnej części województwa lubuskiego, na północ od linii Noteci i Warty nie ma zbyt wielu pałaców, a ich stan również nie jest najlepszy.
Najbliżej Gorzowa jest pałac w Stanowicach, wsi założonej już w XIII wieku przez margrabiów brandenburskich. W XV wieku majątek Stanowice dostał się w ręce rodziny von der Marwitz. Na początku XVIII wieku zbudowali oni dwór w Stanowicach, a kolejny właściciel rozbudował go jako pałac. W drugiej połowie XIX wieku kolejny właściciel Stanowic przebudował pałac dobudowując dwa skrzydła i wieżę. W takiej formie eklektyczny pałac przetrwał do dzisiaj, chociaż w 1945 roku został zdewastowany i rozgrabiony (więcej o pałacu – https://discover.pl/palac-w-stanowicach-lubuskie/ ).
Niedaleko, w Sosnach, w drugiej połowie XVIII wieku założono duży folwark, który przejął wkrótce kolejny właściciel i w 1835 roku zbudował pałac i założył duży park krajobrazowy z niewielkim jeziorem. Pod koniec XIX wieku dobudowano dwa skrzydła, a na początku XX wieku zmodernizowano wnętrza pałacu. Po wojnie rozkradziony, ale był użytkowany jako DPS. Obecnie w rękach prywatnych, ale nic się nie dzieje, a pałac niszczeje.
Niedaleko Kostrzyna, w Dąbroszynie jest kolejny pałac zbudowany w XVII wieku przez rodzinę von Schöning. Dąbroszyn to stara miejscowość , datowana od XII wieku, najpierw we władaniu templariuszy, później joannitów, a w końcu w prywatnych rękach. Barokowy pałac zbudowano na planie prostokąta, w XVIII wieku pałac przebudowano, w początkach XIX zmieniono wystrój pomieszczeń. Duża przebudowa pałacu w Dąbroszynie miała miejsce w 1851 roku, kiedy dobudowano kondygnacje i przebudowano dach na czterospadowy, przy okazji zmieniono układ wnętrz. Pałac zachował się w dobrym stanie, podobnie jak park, który niestety jest zaniedbany (zobacz – https://discover.pl/palac-w-dabroszynie/ ).
Żadnego z wymienionych pałaców nie można niestety zwiedzać wewnątrz. W pobliskim Kamieniu Wielkim jest pałac z lat dwudziestych XIX wieku, po wojnie zamieniony w DPS i w związku z tym przebudowany kilkakrotnie.
W okolicy warto zwiedzić twierdzę Kostrzyn i stare miasto, które zostało w 100 procentach zniszczone w czasie wojny, razem z zamkiem, którego resztki wysadzono w powietrze w latach sześćdziesiątych. Dużą atrakcja turystyczna jest Park Narodowy „Ujście Warty”, którego duża część jest położona na północ od Warty. Blisko również do Chwarszczan, w których zachowała się kaplica templariuszy.