zamek Chojnik na Dolnym Śląsku

Największe atrakcje Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to region, który dużo oferuje turystom o najróżniejszych preferencjach. Są góry dla miłośników wędrówek latem i zimą, są trasy narciarskie, atrakcje dla dzieci i dorosłych, jest dużo zabytków, pałaców i przede wszystkim zamków.

W średniowieczu Dolny Śląsk był bardzo rozdrobniony między różne księstwa. Był również łakomym kąskiem dla okolicznych władców. Stąd potrzeba budowania zamków przez książąt i rycerzy. Zbudowano ich kilkaset, ale do dzisiaj zostało ich około stu (zobacz mapę dolnośląskich zamków – https://discover.pl/zamki-dolnego-slaska/ ). Los dolnośląskich zamków był różny. Wiele z nich zostało zniszczonych w wojnach i pożarach i już nigdy nie odbudowywanych z różnych powodów. Zmieniła się sytuacja polityczna, przestały być ważnym strażnikiem granicy, czy z dziesiątek innych powodów. Po niektórych zamkach nie pozostał nawet ślad. Pomimo tego wiele zamków rozbudowywano, modernizowano, powiększano, odbudowywano po zniszczeniach. Bardzo dużo zamków zostało zniszczonych w czasie wojen husyckich, na przykład zamek Bolczów w Rudawach Janowickich. Husyci napadali na Śląsk i niszczyli wszystko: miasta, wsie, zamki. W przypadku zamku Bolczów było inaczej, bo był on siedzibą rodu popierającego husytów. W czasie wojen husyckich został spalony przez wojsko wynajęte przez mieszkańców Świdnicy i Wrocławia. Był potrzebny, więc go odbudowano, chociaż dopiero po prawie stu latach. Zamek Bolczów powiększano, modernizowano, przystosowano nawet do obrony z użyciem broni palnej. Ciągle rozbudowywano zamek Bolczów aż do początku XVII wieku, a jego kres nastąpił w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy to spalili go Szwedzi (więcej o zamku Bolczów – https://discover.pl/zamek-bolczow/ ). Niektóre zamki przebudowano w stylu renesansowym, było to przede wszystkim w XVI wieku. Ciekawy przykład to zamek w Brzegu.

Zamki przebudowywano również na pałace lub rezydencje zachowujące ich zamkowy styl, likwidując z czasem budowle obronne w rodzaju murów obronnych i fos. Najciekawszy przykład to zamek Książ, który był kilkakrotnie dewastowany w czasie wojny trzydziestoletniej. W końcu nadszedł taki czas, kiedy zamki przestawały pełnić funkcje obronne, bo zmieniła się taktyka wojenna. Właściciele zamku Książ mieli tego świadomość i wykorzystali okazję.