Pałac w Pławniowicach

Perły architektury Śląska

Śląsk to region historyczny, który od wczesnego średniowiecza był dobrze rozwinięty i zagospodarowany i taki stan rzeczy był utrwalany przez wieki. Wraz z rewolucja przemysłową powstawały nowe fortuny, zamki i pałace zmieniały właścicieli, ale były rozbudowywane i dlatego dzisiaj możemy zwiedzać śląskie perełki, jak na przykład zamek w Pszczynie. To jeden z piękniejszych i dobrze zachowanych zabytków Śląska, ale poniżej prezentujemy dwa inne ciekawe obiekty.

Najpierw odwiedzimy Pławniowice. Znaleziono tam relikty warowni znanej z walk Władysława Jagiełły z księciem Władysławem Opolczykiem. Niemnie najważniejszym zabytkiem jest Pałac w Pławniowicach. Majątek pławniowicki należał Seydlitzów, później rodziny von Stechow, która utworzyła majorat. Od końca XVIII wieku majątek przechodzi w ręce Ballestremów, poprzez dziedziczenie. Pierwszy pałac został zbudowany w 1737 roku, natomiast obecny pałac zbudowano w latach 1882-1885 w miejscu starego. Pałac wraz z parkiem tworzy przepiękny zespół pałacowy. Wojna nie zniszczyła pałacu w Pławniowicach w takim stopniu jak późniejsze użytkowanie przez zmieniających się użytkowników ze strony Kościoła. Dopiero po 1989 roku pałac został odrestaurowany z pomocą środków z Niemiec.

Inna ciekawą budowlą, znacznie starszą jest położony niedaleko zamek w Toszku. Drewniany gród istniał już w X wieku, później zastąpiony przez murowany zamek. W 1429 roku zamek zniszczyli husyci, ale książę oświęcimski Przemysław Toszecki odbudował go. Po śmierci księcia zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, spłonął w 1570 roku, a w 1592 roku został odbudowany i rozbudowany w stylu renesansowym. W XVII wieku miała miejsce kolejna przebudowa zamku w Toszku. Później kilkakrotna zmiana właścicieli i pożar w 1811 roku, po którym zamku w Toszku już nie odbudowywano. Częściowa odbudowa nastąpiła dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.